Współczesne przetwórstwo jest bardzo zaawansowane. Świat zalewają tanie produkty ze wschodniej części globu, które są wytwarzane w 100 procentach z tworzywa sztucznego. Wraz z rosnącą świadomością na temat ochrony środowiska coraz więcej firm wdraża procesy produkcyjne, które uwzględniają wykorzystanie tych samych surowców po raz kolejny. W ten sposób wdrażają produkcję w ramach recyklingu. Dlaczego warto podejmować trafne decyzje i inwestować w materiały z drugiego obiegu? Sprawdź, czym jest ten proces i co dzięki niemu zyskuje kula ziemska.
Sprawdź, czym jest recykling i na czym polega ten proces. Poznaj tajniki ponownego wykorzystywania różnego rodzaju odpadów.
Definicja recyklingu — poznaj jej treść
Zdjęcia milionów ton plastiku, które zalegają na dnie akwenów wodnych lub terenów zasypanych tonami nowej i niesprzedanej odzieży z poliestru obiegają świat niemal każdego dnia. Wzbudzają one wiele emocji i słusznie. Z tego właśnie powodu powstał recykling. Definicja tego słowa umieszczona w Wikipedii mówi o tym, że recykling to proces, który umożliwia odzyskiwanie surowców wtórnych z odpadów. Co ważne, stosuje się go wtedy, gdy naturalny rozpad surowca na cząsteczki trwa bardzo długo. W ten sposób można skutecznie wpłynąć na ilość śmieci wytwarzanych na świecie i coraz więcej firm korzysta z tej opcji, by wykorzystać zalegające stany magazynowe lub przetworzyć materiały przeznaczone do utylizacji.
Dzięki temu, że surowce są wykorzystane wtórnie można skutecznie:
- zmniejszyć ilość odpadów,
- zmniejszyć produkcję niektórych surowców,
- poprawić sytuację na planecie, chroniąc środowisko naturalne.
Jak widzisz, recykling jest bardzo ważny nie tylko z punktu widzenia ekologów. Każdy człowiek, żyjący na Ziemi powinien dbać o naturalne zasoby, a inwestując w produkty wytworzone w ramach recyklingu lub osobiście dając śmieciom drugie życie, każdy z nas ma w tym procesie swój udział.
Co to jest recykling śmieci i na czym on polega?
Do recyklingu dochodzi wtedy, gdy producent decyduje się na wykorzystanie w procesie produkcyjnym materiałów z wtórnego obiegu. Ten proces ma na celu ponowne wartościowe użytkowanie produktów, nawet jeśli mają one inny wygląd, kształt lub kolor. Współczesne procesy produkcyjne są bardzo zaawansowane, więc bez trudu można, np.:
- wyprodukować odzież z materiałów z recyklingu,
- stworzyć nawierzchnię do biegania ze starych opon samochodowych,
- produkcja butelek plastikowych z surowców wtórnych,
- puszki aluminiowe do napojów z surowców wtórnych,
- wyroby szklane, które powstają z surowca wtórnego,
- wypełnienie izolacyjne w kurtkach, pościelach lub śpiworach,
- bandaże, izolacje samochodowe, fartuchy szpitalne, które powstają z papieru w ramach wtórnego wykorzystania.
Zdziwiony? Już wiesz, że wiele surowców, które są wykorzystywane wtórnie, pozwala stworzyć pełnowartościowe produkty, które są wykorzystywane bardzo chętnie przez konsumentów lub są niezbędne w pracy wielu sektorów gospodarki.
Jakie odpady podlegają recyklingowi?
Przykłady recyklingu już znasz, więc teraz czas na surowce, które można przerabiać niemal bez końca. Zaliczamy do nich między innymi:
- papier — ten surowiec ulega rozkładowi najkrócej, bo od kilku tygodni do kilku miesięcy, jednak drzewa rosną bardzo długo. Zapotrzebowanie na papier jest ogromne, więc recykling umożliwia wykorzystanie makulatury ponownie. Powstaje z niej m.in. papier toaletowy czy szpitalne bandaże.
- szkło — zaliczane jest do surowców, które rozkładają się najdłużej, bo aż ok. 400 lat. Na szczęście świetną alternatywą jest recykling, który sprawia, że szklane opakowania można wykorzystywać wielokrotnie.
- aluminium — ten surowiec można przerabiać niemal cały czas, co jest i tak mniej skomplikowane niż pozyskiwanie czystego aluminium. Jedna puszka aluminiowa po napoju będzie rozkładać się od 50 do 200 lat.
- metal — można z niego stworzyć wiele niezbędnych produktów, ale gdy metalowa puszka po konserwie trafia na wysypisko śmieci i leży przysypana wilgotną ziemią, to rozkłada się aż 10 lat. Pamiętaj, że im większy produkt, tym czas rozkładu się wydłuża.
- plastik — ten surowiec zalicza się do tej grupy produktów, których rozpad trwa od 20 do 1000 lat. Ostatecznie ten proces jest uzależniony od rodzaju samego materiału, jego grubości oraz wielkości. Specjaliści mówią, że jedna plastikowa butelka rozkłada się ok. 400 lat. Natomiast plastikowa słomka, która w Polsce została już zastąpiona słomką papierową, rozkłada się aż 200 lat.
A więc reasumując, materiały recyklingowe to te, które każdego dnia wykorzystujemy w swoich domach, w firmach, w czasie podróży lub na wakacjach. Mając świadomość, które z nich można ponownie przetworzyć, segregacja odpadów nabiera zupełnie innego wymiaru. Oprócz tego, że staje się logiczna, to jeszcze jest prostsza. Z tego też powodu warto edukować kolejne pokolenia, by wiedziały, czym jest recykling i dlaczego warto się w niego angażować.
Materiały, które nie podlegają recyklingowi
Oprócz surowców, które zostały wymienione powyżej, w branżach produkcyjnych powstaje wiele produktów, których nie można poddać recyklingowi. I w tym przypadku mówimy między innymi o poszczególnych produktach:
- elektronika, czyli wyeksploatowany sprzęt AGD i RTV,
- szkło żaroodporne oraz ceramika,
- termiczne opakowania po jedzeniu wykonane z plastiku lub ze styropianu,
- produkty wykorzystywane do higieny osobistej,
- papierowe kubeczki do picia,
- artykuły medyczne,
- brudne papiery.
Upcykling czy recykling — poznaj różnice
Już wiesz, że recykling to proces, który najczęściej zachodzi w dużych fabrykach przemysłowych. Natomiast w ramach upcyklingu można działać w pojedynkę. Proces ten polega bowiem na powtórnym wykorzystywaniu produktów, które posiadamy w swoich domach, firmach i dawaniu im drugiego życia. Co więcej, proces ten nie jest skomplikowany, bowiem zależy w dużej mierze od naszej wyobraźni i kreatywności. Na świecie są znani artyści, którzy tworzą w ramach upcyklingu prawdziwe dzieła sztuki, które zdobią miejskie parki, lub można je podziwiać w… muzeach. Tak! W upcyklingu nie ma żadnych ograniczeń.
W ramach upcyklingu powstają zabawki, meble, elementy wystroju wnętrza, a także odzież, która niejednokrotnie była pokazywana na światowych wybiegach mody.
Recykling a ochrona środowiska
Czy wiesz, z ile śmieci każdego roku wytwarza średnio każdy mieszkaniec Polski? W 2022 roku każdy obywatel wyprodukował o 5 kg mniej niż w roku poprzednim, co oznacza, że na jednego mieszkańca przypadło średnio 355 kg odpadów komunalnych. W porównaniu do przeciętnego Europejczyka (ale w tym przypadku mówimy o danych za 2021 roku), który produkuje średnio ok. 530 kg śmieci rocznie, Polska w rankingach wypada całkiem nieźle. Z pewnością jest to efekt wdrażanych projektów edukacyjnych i rosnącej świadomości wśród naszych obywateli.
Już w szkołach podstawowych dzieci uczą się tego, jak skutecznie chronić środowisko naturalne. Zmiana świadomości oraz aktywne angażowanie się w upcykling lub w recykling umożliwiają zmniejszenie produkcji odpadów i ochronę naturalnych zasobów, które są nam tutaj na Ziemi niezbędne do dalszej egzystencji. Dlatego tak ważne jest edukowanie kolejnych pokoleń, by umiały wykorzystywać wtórnie odpady.
Podsumowanie: segreguj odpady, by jak najwięcej z nich mogło być poddanych recyklingowi
Jak widzisz, recykling ma kluczowe znaczenie, w tym, by skutecznie zmniejszać ilość zanieczyszczeń, odpadów, śmieci. Co więcej, każdy z nas ma na to ogromny wpływ. Podejmując właściwe decyzje, możemy zredukować ilość wytwarzanych odpadów komunalnych. Kupując produkty, które powstają w ramach recyklingu, wspieramy działania firm, które przetwarzają odpady na masową skalę. Łącząc siły, możemy więcej. To klucz do tego, by ochronić Ziemię przed śmieciową zagładą.
Skorzystaj z giełdy odpadów i daj im drugie życie, nim trafią na wysypisko śmieci lub złom
Salewaste to firma, która ma swój udział zarówno w recyklingu, jak i w upcyklingu. Łączymy producentów odpadów z potencjalnymi kontrahentami w taki sposób, by każdy surowiec był wykorzystany w 100 procentach, a za odbiór ewentualnych odpadów nie trzeba było dopłacać. To korzystne rozwiązanie, które pozwala minimalizować koszty utrzymania firmy i jednocześnie chronić naturalne środowisko. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z naszym ekspertem — odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.