Prowadzenie firmy w Polsce od stycznia 2023 roku w większości przypadków wiąże się z obowiązkowym wpisem do Bazy Danych Odpadów, czyli rejestru, który monitoruje ilość wytwarzanych śmieci i ich odbiór przez właściwe firmy w celu utylizacji. Prawidłowy dobór kodów nie jest jednak zawsze tak oczywisty, jakby się mogło wydawać. A przecież prawidłowe gospodarowanie odpadami to obecnie powszechny obowiązek. Z tego powodu dziś skupimy się na kodach, by ułatwić przedsiębiorcom korzystanie z rejestru BDO. 

Wiesz już, czym jest BDO? Teraz czas na to, by sprawdzić kody odpadów w tym systemie. Ta wiedza jest niezbędna, by działać zgodnie z prawem.

Czym jest BDO?

Baza Danych Odpadowych to internetowy system, który umożliwia rejestrację odpadów. Jest to obowiązkowy wymóg prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a także innych form, np. spółek. Każda firma istniejąca oraz ta, która dopiero dokonuje rejestracji, powinna przed fizycznym rozpoczęciem zaplanowanych działań dokonać rejestracji na stronie rejestracyjnej. Są wprawdzie wyjątki od tego obowiązku, o których decyduje ilość wytworzonych śmieci w skali roku.

Celem BDO jest usprawnienie procesu odbioru odpadów, które powstają jako skutek uboczny produkcji lub podczas wysyłki zamówionych towarów, ich pakowania. Nagminnie śmieci zalegają na firmowych gruntach i w ten sposób ulegają rozłożeniu. Często, tak jak w przypadku opon, są to śmieci, które mogą negatywnie wpływać na naturalne środowisko. Z tego powodu, z punktu widzenia ustawodawcy, wdrożenie bazy BDO było koniecznie. Dzięki niej w Polskich firmach, mimo dodatkowych formalności, liczba wytwarzanych śmieci będzie szczegółowo monitorowana

Do czego służą kody odpadów BDO?

Kody odpadów, które wybiera się w Bazie Danych Odpadów, ułatwiają segregację śmieci i przekazywanie je właściwym firmom. Co ważne, ewidencja BDO jest prowadzona na podstawie katalogu odpadów i musi być z nim zgodna. Katalog Odpadów jest dokładnie opisany w rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 roku. 

Baza ma na celu zmobilizowanie przedsiębiorców do segregacji odpadów, ponieważ system wymusza na nich osobną ewidencję poszczególnych rodzajów śmieci.

Kody pomagają odpowiednio sklasyfikować odpady, by móc je przekazać do właściwej firmy. 

Czym są odpady organiczne według BDO?

Odpady organiczne najczęściej powstają w gospodarstwach domowych. Są to resztki jedzenia, które wynikają z obróbki warzyw, owoców, mięsa, ryb. Do odpadów organicznych zaliczane są także odpady bytowe. Należą do nich między innymi ścieki, odchody zwierzęce, a nawet gnojowica.

Jak widzisz wszystkie te elementy łączy biodegradacja.

Jeśli w Twojej firmie powstają również takie śmieci i są one generowane np. przez kadrę, ponieważ firma dysponuje zapleczem kuchennym na cele pracownicze, to są one zaliczane do śmieci komunalnych i nie trzeba ich rejestrować w Bazie Danych Odpadowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wytwórcy takich śmieci są zwolnieni z obowiązku dokonania wpisu do rejestru BDO. 

W przypadku firm, które produkują żywność i zajmują się obróbką produktów spożywczych, powstałe odpady organiczne trzeba już zarejestrować w bazie pod kodem 16 03, dobierając odpowiedni wskaźnik w ostatnim kroku.

Odpady komunalne czy przemysłowe? Jak je odróżnić według kodów BDO?

Odpady komunalne są to śmieci, które powstają w gospodarstwach domowych. Do tej grupy nie zaliczają się jednak pojazdy wycofane z eksploatacji oraz odpady niebezpieczne. Zaliczyć do nich możemy między innymi zużyte ubrania, żywność pochodzenia zwierzęcego, ceramikę oraz artykuły higieniczne. Oczywiście do tej grupy zaliczają się również zepsute sprzęty RTV i AGD, akumulatory, meble, a także śmieci wielkogabarytowe. Oczywiście gospodarstwa domowe nie są zobligowane do prowadzenia rejestru BDO, więc nie potrzebują kodu do tego, by wypełnić właściwą kartę i zlecić ich odbiór.

Odpady przemysłowe, które powstają podczas procesów produkcyjnych w różnych sektorach gospodarki i trzeba je rejestrować w bazie, nadając im prawidłowy kod. Śmieci przemysłowe powstają między innymi w szpitalach, w fabrykach, w firmach usługowych, takich jak warsztaty samochodowe, a także w firmach budowlanych. Każda firma jest zobowiązana obecnie do określenia odpowiedniego kodu wytworzonych odpadów wśród 20 dostępnych grup. W tym przypadku nie da się tego ominąć, gdy przekracza się wskazany przez ustawodawcę próg wagowy wytworzonych odpadów.

Jak prawidłowo klasyfikować odpady według katalogu odpadów?

Klasyfikacja odpadów nie powinna przysparzać wielkich problemów. Stworzony portal jest dość intuicyjny. Jak ustalić pierwsze cyfry kodu? Wystarczy, że wybierzesz najpierw dwie pierwsze cyfry, które oznaczają grupę odpadu i jednocześnie wskazują jego źródło. Do wyboru jest 27 podstawowych grup odpadów. Są w nich między innymi: odpady zwierzęce, roślinne, wydobywcze kopalin, przetwórstwa kopalin, papieru i kartonu, ropy i jej pochodnych, chemiczne, szkła oraz wiele innych. Kolejne dwie cyfry wskazują podgrupę odpadów, a dwie ostatnie cyfry określają rodzaj odpadu.

Surowce wtórne — czym są i jakie mają kody BDO?

W bazie BDO klasyfikacja odpadów wtórnych jest podzielona na 5 kategorii. Dotyczy ona:

  • odpadów metalicznych
  • odpadów niemetalicznych,
  • odpadów mineralnych,
  • odpadów komunalnych,
  • odpadów energii cieplnej. 

Jak widzisz, do tej grupy zaliczają się wszystkie te odpady, które można ponownie przetworzyć. Tutaj kolejne etapy klasyfikacji odpadów zależą przede wszystkim od pochodzenia surowców, ponieważ kryteria są dość niejednolite. W przypadku odpadów metalicznych i niemetalicznych oraz odpadów energii cieplnej bierze się pod uwagę kryterium surowcowe. Natomiast, w przypadku odpadów mineralnych kluczowe jest wspomniane wcześniej źródło powstawania. W odpadach komunalnych bierze się pod lupę ich stan skupienia.

Podsumowanie: korzystaj z kodów BDO, by segregowanie odpadów przebiegało poprawnie

Segregowanie odpadów z Bazą Danych Odpadowych nie jest tak trudne, jakby się mogło wydawać, Wystarczy dokładnie poznać profil firmy i określić, w jaki sposób powstają śmieci i do której kategorii one należą. Generowanie karty przekazywania odpadów odbywa się automatycznie po uzupełnieniu pustych pól w formularzu. Kody BDO sprawiają, że każda firma w sposób prawidłowy zarządza wytwarzanymi odpadami. Wdrożone rozwiązania sprawiają, że gospodarka odpadami jest lepiej zorganizowana, ustawodawcy mogą ją lepiej nadzorować, a naturalne środowisko jeszcze lepiej chronione

Zanim oddasz odpady, poszukaj kontrahenta, który je od Ciebie odkupi na Salewaste

Firma Salewaste łączy producentów surowców, które są określane jako wtórne z kontrahentami, którzy mogą je dodatkowo przetworzyć. W ten sposób można skutecznie zwiększyć przychód firmy, a zmniejszyć jej koszty. Zamiast  wywozu odpadów wtórnych możesz je bowiem sprzedać na naszej giełdzie. Skontaktuj się z nami — chętnie odpowiemy na Twoje pytania.