Prawidłowa segregacja odpadów to już połowa sukcesu w długiej drodze odpadów na wysypiska śmieci lub do zakładów trudzących się recyklingiem. Jeśli każdy z nas zaangażuje się w ten proces, to naturalne środowisko dostanie kolejną szansę na odrodzenie swoich naturalnych zasobów. Sprawdź, jakie rodzaje odpadów występują najczęściej, a jakie nieco rzadziej i naucz się je prawidłowo klasyfikować. 

Wdrażanie odpowiednich zmian w gospodarce odpadami to ogólnoświatowy cel. Poznaj rodzaje odpadów i sprawdź, jak dobrze je segregować.

Czym są odpady według BDO?

BDO to Baza Danych Odpadowych, która obowiązuje małych, średnich i dużych przedsiębiorców, działających w różnych sektorach gospodarki. Baza została wprowadzona w obecnej wersji w styczniu 2020 roku. W pierwotnej wersji od roku 2018 była ona bazą dobrowolną. Dziś przedsiębiorcy są zobligowani do rejestracji firmy w tym systemie, zanim fizycznie zaczną prowadzić swoją firmę. Reguluje to ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku artykuł 50 ust.1 i artykuł 51 ust. 1. 

BDO to również system, który dzieli odpady na poszczególne grupy. Każda grupa dostaje inny kod, by ułatwić przedsiębiorcy segregację odpadów, a także ich wywóz do właściwych firm, które zajmują się m.in. recyklingiem lub składowaniem śmieci.

Jakie rodzaje odpadów wyróżniamy?

Głównym podziałem, jeśli chodzi o śmieci, jest ten, który przedstawiamy poniżej:

  • odpady komunalne — ten rodzaj odpadów jest wytwarzany przez ludzi w prywatnych gospodarstwach domowych. Większość mieszkańców naszego kraju dokonuje selektywnej zbiórki odpadów, co oznacza, że dzieli je na 4 podkategorie: szkło, plastik, papier, odpady organiczne. Dopiero po dokonaniu segregacji, są one odbierane przez firmy zajmujące się odbiorem śmieci na terenie danej gminy lub miasta. 
  • odpady przemysłowe — ten rodzaj odpadów powstaje w małych i dużych firmach. Większość firm jest zobligowana do rejestracji w Bazie Danych Odpadów, by po wygenerowaniu specjalnej karty odpadów, można było je przekazać na wysypisko śmieci. Co więcej, każda firma jest zobowiązana do deklaracji, jakie odpady będzie zdawała, np. metale, oleje, opakowania plastikowe. Każda grupa odpadów ma inny symbol, co jest w tym przypadku bardzo ważne i należy prawidłowo owe kody określić.

Ile jest wszystkich rodzajów odpadów według kodów BDO?

Odpady według systemu BDO są podzielone na 20 grup. Każda z nich odpowiada za inne śmieci. Jeśli chodzi zaś o rodzaje odpadów, to jest ich ok. kilkuset.

Na szczęście w BDO każdy przedsiębiorca może wybrać z listy te, które wytwarza w ramach swojej działalności i chce je zaewidencjonować. Co następnie pozwala dodawać informacje o tym, ile danych odpadów zostało wytworzonych, a ile przekazanych. Pamiętaj jednak, że jeśli jesteś przedsiębiorcą, to jest zobligowany do osobnego ewidencjonowania różnych rodzajów odpadów.

I jest jeszcze jedna ważna kwestia — aby móc zdać odpady do właściwego odbiorcy, należy wygenerować w bazie BDO kartę przekazania odpadów. W pustych polach formularza trzeba umieścić wcześniej poniższe informacje:

  • ilość śmieci, 
  • odpowiedni kod,
  • nazwę firmy odpowiedzialnej za transport odpadów, 
  • numer rejestracyjny pojazdu, który odbiera śmieci,
  • adres firmy, która odbiera śmieci,
  • datę i godzinę przekazania śmieci.

Czy rodzaj odpadów wpływa na sposób przechowywania i utylizacji?

Tak! Odpady są wykonane z różnych materiałów. Oznacza to, że inny kod będą miały śmieci z plastiku, żelaza, czy też z papieru. Według założeń obowiązującej ustawy każdy rodzaj odpadów przejmuje właściwa firma, by były one odpowiednio składowane lub zutylizowane. W ten sposób zmniejsza się ryzyko mieszania śmieci na jednym placu i łatwiej jest organizować np. proces recyklingu. Są więc przedsiębiorstwa, które trudzą się odbiorem olejów, złomu, lub zużytych akumulatorów, papieru lub plastiku.

Każdy rodzaj śmieci powinien być też inaczej przechowywany. Podobnie jest też z utylizacją. Czysty papier można wykorzystać ponownie dzięki procesowi recyklingu, a żelazo można odsprzedaż kontrahentom, którzy w procesie produkcyjnym wykorzystują np. znacznie mniejsze elementy. 

Jak prawidłowo klasyfikować poszczególne rodzaje odpadów?

Klasyfikacja odpadów często jest postrzegana jako problematyczna. Wynika to z szeregu różnych możliwości, które to według ustawodawcy powinien określić sam przedsiębiorca. W bazie bowiem określa się nie tylko sam odpad, ale też jego pochodzenie. A więc inny kod będzie dotyczył przedsiębiorcy, który trudzi się obróbką metalu a zupełnie inny w firmie, która prowadzi składowanie złomu.

Niemniej jednak klasyfikacja polega na odpowiednim przyporządkowaniu do grup 1-20 oraz 17-20 uwzględniając w nich kody z końcówką „99”.

Ponadto, jeśli pojawia się problem z klasyfikacją danego odpadu, to w pierwszej kolejności trzeba spróbować go przyporządkować do grup o numerach od 13 do 15. Jeśli uznasz, że nie są one odpowiednie, to możesz wybrać grupę 16, która zawiera wszystkie odpady nieujęte w innych grupach. Jeśli i ta opcja nie będzie Twoim zdaniem trafna, wróć do grupy właściwej, biorąc pod uwagę źródło odpadu i dopisz na końcu kodu liczbę „99”.

Podsumowanie: zadbaj o prawidłową klasyfikację odpadów i dbaj o naturalne środowisko

Nowe przepisy to ukłon w stronę naturalnego środowiska, które każdego roku coraz bardziej cierpi z powodu nadmiernej produkcji, potrzeb konsumentów i zmian na rynkach zbytu. Te zmiany były konieczne. Prawidłowa klasyfikacja odpadów, mimo że jest nieco skomplikowana, to jednak znacznie ułatwia zarządzanie odpadami. Z punktu widzenia przedsiębiorców, wymaga to dodatkowych formalności, co jest dość trudne zwłaszcza w pierwszej fazie wdrażania zmian lub dostosowywania się do przepisów na samym początku prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak, gdy wdroży się te przepisy i dostosuje się je do sektora firmy, to zamawianie odbioru i generowanie kart w systemie jest proste i nie przysparza dodatkowych trudności. 

Czy wiesz, że część firmowych odpadów możesz odsprzedać innym producentom?

Zanim wypełnisz kartę przekazania odpadów, pamiętaj, że możesz je zamienić w towar, za który potencjalny kontrahent Ci jeszcze zapłaci. Salewaste zajmuje się łączeniem firm, które mają na zbyciu resztki surowców z kontrahentami, którzy je chętnie kupią. W ten sposób na potencjalnych odpadach możesz jeszcze zarobić. Skontaktuj się z nami i poznaj nasze możliwości.